
1 – Da li u Srbiji država bez zakonskog osnova prisluškuje građane? (%)
Total uzorak.
Više od polovine građana Srbije (55%) smatra da država bez zakonskog osnova prisluškuje građane, nešto manje od jedne trećine (30%) ima suprotan stav, dok 15% navodi da ne zna.
Stav da država prisluškuje građane bez zakonskog osnova češći je kod muškaraca, građana mlađih od 30 godina, srednjeg obrazovanja, stanovnika svih regiona izuzev Beograda, zaposlenih u privatnom sektoru, kao i kod građana čija se lična mesečna primanja kreću iznad 30 000 dinara.
2 – Da li mislite da ste i vi prisluškivani na takav način? (%)
Poduzorak. Prikaz na 100%.
Gotovo dve trećine (63,5%) onih koji ne misle da država bez zakonskog osnova ne prisluškuje građane, međutim, smatraju da sami nisu prisluškivani bez zakonskog osnova. Odgovor “ne znam” dalo je 28,2% građana, dok 8,2% ispitanika smatra da je prisluškivano bez zakonskog osnova.
3 (13) – Na osnovu čega to zaključujete?
Poduzorak 8,2% ispitanika
Oni koji misle da jes uprisluškivani bez zakonskog osnova, to misle jer su uvereni “da smo svi prisluškivani”, kao i na osnovu tehničkih smetnji na telefonskim vezama. Stava da su prisluškivani su uglavnom građani mlađi od 60 godina, kao i stanovnici Vojvodine.
4 – Da li mislite da su državni organi i bez zakonskog osnova pristupali podacima o vašoj telefonskoj komunikaciji? (%)
Total uzorak.
Suprotno stavu o prisluškivanju, gotovo dve trećine građana (63%) smatra da državni organi nisu pristupali podacima o telefonskoj komunikaciji bez zakonskog osnova. Da državni organi to čine smatra 18% građana, dok patina građana nije znala da se izjasni po ovom pitanju.