“Suočeni smo sa situacijom da u Srbiji ne postoji štamparija koja bi prihvatila posao štampanja dnevnog lista ‘Nova’. Ni u jednoj od zemalja u kojima poslujemo nismo se suočili sa barijerom da vlasnici i direktori državnih i privatnih štamparija strahuju da prihvate novi posao, posebno u doba pandemije i ekonomske krize i poslovne neizvesnosti koju je ona proizvela”, navela je UM u otvorenom pismu.
Važno je, kako oni navode, da se u Srbiji stvori atmosfera u kojoj gradjani mogu da čuju različita mišljenja i da slobodno izaberu šta će da čitaju i gledaju.
Sloboda izražavanja i sloboda medija je, kako je navela UM, jedno od osnovnih prava i temelj svake demokratske i pravne države.
Izvršna direktorka UM Aleksandra Subotić istakla je da “veruje” da će ministarka Gojković pronaći razlog zašto se štamparije u Srbiji “plaše” da štampaju novine “Nova”.
“Novine ‘Nova’ imaće kvalitetan sadržaj, čak i ako budemo morali da ga štampamo u crno-belom formatu. Te novine će biti objektive i beskompromisne u razotkrivanju svih važnih tema koje utiču na stvarnost u Srbiji”, rekla je ona.
Prema njenim rečima, “ključna tačka” medijskih reformi je da se država povuče iz vlasništva u medijima, te je i Vladu Srbije pozvala da to učini.
“Država treba da se povuče iz vlasništva u medijima, jer je to ključna tačka medijskih reformi i propisana je zakonima usvojenim još pre skoro sedam godina, jer će samo primenom zakona svi mediji imati jednake uslove za učešće u tržišnoj utakmici”, naglasila je ona.