Poručio je da se to odnosi na sve takve konkurse, bez obzira da li ih organizuju lokalne samouprave, gradske ili vlasti Republike, i naveo da je to jedan od načina na koji poverenik može da doprinese unapredenju položaja novinara.
“Zaštitnik gradjana insistira na poboljšanju socio-ekonomskog položaja novinara od početka izrade jedinstvene platforme za zaštitu novinara, u kojoj će pored napada i pretnji biti beleženi i ovakvi pritisci. To je najznačajnije pitanje jer za sobom povlači mnoga druga”, rekao je Pašalić.
Pašalić je rekao da može da reaguje u slučajevima primedbi na rezultate konkursa za medijsko sufinansiranje jer to po Zakonu o Zaštitniku gradjana spada u red njegovih nadležnosti.
“Druga tema koja je vrlo značajna je medjusobna solidarnost novinara, koja će se pokazati uskoro kada jedinstvena platforma koju pravimo sa medijskim udruženjima i sindikatima, počne evidentiranje napada i pritisaka na novinare, preuzimajući baze podataka od onih koji te evidencije sada imaju”, rekao je Pašalić, prenela je institucija na čijem je čelu.
On je naveo da socio-ekonomski položaj i solidarnost novinara govore o suštinskom problemu: strahu novinara da se organizuju i pristupe sindikatima i da sindikalno deluju da bi poboljšali svoj društveno-ekonomski položaj.
“Treća tema koja je sa stanovišta zaštite novinara važna Zaštitniku gradjana, jesu napadi na novinarke koji su najčešće mizogino i seksistički obojeni, s ciljem da se ta osoba uvredi i povredi. Takvi napadi nisu usmereni na ukazivavanje ili kritikovanje nečega što bi moglo biti predmet kritike, već su cilj uvrede na rodnoj osnovi”, naglasio je Pašalić.