Na predstavljanju izveštaja u Kući ljudskih prava i demokratije, izvršna direktorka Beogradskog centra za ljudska prava Sonja Tošković izjavila je da treba iskoristiti medjunarodne mehanizme za ljudska prava kako bi se pravda vratila u ruke žrtava.
Ona je navela da je u prethodnih godinu dana podneto 35 krivičnih prijava tužilaštvima u Beogradu i Novom Sadu protiv 70 nepoznatih pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) koji su tukli gradjane.
“Epilog ni u jednom slučaju ne postoji, svi postupci se nalaze u predistražnom postupku, osim u jednom u Novom Sadu (kada su policajci pretukli dete)”, rekla je Tošković.
Koordinator programa krivične pravde u Beogradskom centru za ljudska prava i jedan od autora izveštaja Vladica Ilić ocenio je da se Sektor unutrašnje kontrole (SUK) MUP ponašao pasivno prema krivičnim prijavama, a da zabrinjava što je SUK sve prijave dostavljao policiji, čiji su pripadnici navedeni kao izvršioci.
“Na taj način, osim što su neovlašćenim licima bili dostupni podaci o ličnosti, oni su doveli i do opstrukcije”, istakao je on.
Dodao je da je to dovelo do toga da su policajci obavešteni o procesu i da su davali istovetne iskaze SUK-u.
Govoreći o video-nadzoru kao dokazu za prebijanje gradjana, Ilić je rekao da sakupljanje materijala nije bilo temeljno i da se verovalo na reč pripadnicima MUP-a.
“Svi policajci u Beogradu tvrdili su da oni nisu na snimcima, da su njihove kolege postupale profesionalno i da ne znaju ko su pripadnici MUP-a na snimcima”, kazao je Ilić.
Autor izveštaja Luka Mihajlović kazao je da prikupljanje dokaza bilo traljavo, a kao primer je naveo da su neki pripadnici MUP-a prijavili da su primenjivali silu, šta se po vremenu i mestu poklapa sa iskazima prebijenih gradjana.
“Umesto da ih pita za to, SUK se oslonio na to što je jedan starešina u okviru MUP-a rekao da je sila primenjena opravdano i zakonito”, naglasio je on.
Programski koordinator incijative A11 Danilo Ćurčić izjavio je da se u ovim slučajevima ne može očekivati ništa.
“Protokom vremena će se utvrditi da se ništa ne može utvrditi. A kasnije treba da utvrdimo pred relevantinim telima odgovornost države za mučenje njenih gradjana”, naglasio je on.
Istakao je da je krivica pripadnika MUP-a neće biti utvrdjena dok rukovodstvo policije ne preduzme odgovornost i dodao da to pokazuje da gradjani malo kad mogu da se uzdaju da će država zaštiti njihova prava.
Članovi Beogradskog centra za ljudska prava i inicijative A11 nakon predstavljanja izveštaja su sa pretučenim gradjanima i novinarima protestno otišli do Skupštine Srbije.