U saoštenju se navodi da je bombardovanjem RTS-a 1999. godine NATO ustanovio praksu upotrebe vojne sile protiv medija u medjunarodnim sukobima, a da niko iz te vojne organizacije nije pozvan na odgovornost zbog tih zločina.
Oni su naveli da su sve značajne medjunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava osudile ubijanje civila u RTS-u, a da Amnesti internešenel napad na zgradu RTS-a smatra ratnim zločinom.
Američki istraživački novinar Džeremi Skejhil se na medjunarodnoj konferenciji “Kraj nekažnjivosti za zločine nad novinarima”, koju su UNS i RTS organizovali 2019. godine, izvinio u ime svoje države.
“Ono što su SAD uradile bio je ratni zločin, a nijedan čovek nikada nije izveden pred lice pravde. Molim se i nadam da će pravda biti zadovoljena”, istakao je tada Skejhil.
UNS je podsetio i da je bivši generalni direktor RTS-a Dragoljub Milanović odslužio zatvorsku kaznu zbog toga što zaposlene nije izmestio iz zgrade u Aberdarevoj, ali da do sada naši državni organi nisu pokazali spremnost da utvrde odgovornost NATO za ubistvo 16 radnika RTS-a.
UNS i Strukovni sindikat RTS-a pozdravili su što je Radna grupa Vlade za bezbednost i zaštitu novinara prihvatila predlog Udruženja da u plan rada uvrsti i utvrdjivanje odgovornosti medjunarodnih faktora za žrtve bombardovanja RTS-a.