Kako je saopšteno iz kabineta predsednika Narodne skupštine “na sastanku je naglašeno da je podizanje svesti o uzdržavanju od komentarisanja sudskih odluka, pogotovo u sredstvima javnog informisanja, važno za jačanje punog poštovanja sudskih odluka”.
Učesnici sastanka su se složili da je uvodjenjem novih aktivnosti u Akcioni plan za Poglavlje 23 – Pravosudje i osnovna prava, koje se odnose na održavanje kvartalnih sastanaka izmedju predsednice Vlade, predsednika Skupštine, ministarke pravde, predsednice Visokog saveta sudstva i predsednice Državnog veća tužilaca, “Srbija stvorila uslove za značajno poboljšanje stanja u ovoj oblasti”.
Istaknuto je da je Vlada Srbije još 2016. godine donela Кodeks ponašanja za članove Vlade o granicama dozvoljenosti komentarisanja sudskih odluka i postupaka, kao i da je od 2017. godine, na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova, Vlada je usvojila i Кodeks policijske etike u skladu sa Zakonom o policiji.
U ovom kodeksu sadržana je i izuzetno značajna odredba o Zaštiti službenih podataka, na osnovu koje policijski službenici ne otkrivaju i ne koriste nedozvoljeno podatke do kojih su došli u službi, a koji mogu da ugroze sudski postupak.