“Tužbeni zahtev na milion dinara je, blago rečeno, neuobičajen jer se zahteva iznos koji je mnogostruko veći od iznosa koji se inače dosudjuje u ovakvim vrstama postupaka. Milionske naknade štete koju tužioci zahtevaju su, ne sumnjamo, najnoviji ogoljeni vid pritiska vlasti na nezavisne medije. Naime, samo plaćanje dve sudske takse na dva odgovora na tužbu, sa ukupno sedam tuženih, dovodi u pitanje dalji opstanak VOICE-a”, navodi se u saopštenju.
Precizira se da je čak pet novinara, odgovorni urednik i izdavač VOICE-a tuženo zbog teksta o javnim nabavkama za usluge socijalne zaštite.
“Iako su se novinari VOICE-a nesumnjivo bavili temom od javnog interesa, i to u skladu sa Kodeksom novinara Srbije i zakonima i iako su proverili svaku informaciju koja je objavljena u istraživačkom članku, ovog meseca tužili su nas Aleksandra Jovičić, vlasnica Agencije Niveus tim iz Gornjeg Milanovca i Milan Tadić, predstavnik Niveus tima u javnim nabavkama, koji je blizak vladajućoj stranci. I jedan i drugi tužilac od redakcije traže po milion dinara”, navodi se u saopštenju.
Iz VOICE-a podsećaju na slične slučajeve milionskih tužbi firme “Millenium tim” protiv medija Jug press iz Leskovca i Infovranjske iz Vranja, kao i lista Danas, portala Nova.rs i kablovske televizije N1 i News Maxadria.
Redakcija VOICE-a je istakla da će o ovim mehanizmima pritiska vlasti na nezavisne medije obavestiti domaću i medjunarodnu javnost.