“Ne želim da Vlada Srbije i ja kao predsednik ništa namećem. Spremni smo da sprovedemo i referendum u opštinama ili na nivou okruga, da vidimo šta je to što želi, ali narod mora da bude upoznat sa tim o čemu se radi”, kazao je on na konferenciji za novinare.
Istakao je da Srbija ima značajne istražene rezerve litijuma, koji je neophodan za baterije za električna vozila, u industriji koja će zabeležiti ogroman napredak i da su u pitanju desetine milijardi evra.
Ukazao je i da je litijum nešto bez čega se ne može u ovom trenutku, ali i da će za 15 godina izgubiti vrednost koju ima danas, jer će najveće svetske kompanije naučiti kako dopunjavaju baterije na neke druge načine, zbog čega je Srbija “u trci sa vremenom” u vezi sa tim projektom.
Kako je precizirao, kod Loznice je reč o podzemnom rudniku, površine 300 hektara, gde bi na izgradnji radilo 2.100 radnika, uz oko 1.000 visoko kvailifikovanih radnika i stvaranje još oko 1.500 indirektnih radnih mesta.
Vučić je precizirao i da Evropska komisija predvidja da će vrednost tržišta baterija biti na nivou 250 milijardi evra godišnje već 2025. godine, a potražnja za litijumom povećaće se 20 puta do 2030. godine, a 58 puta do 2050. gidine.
Dodao je i da u okolini Loznice neće biti tečnog već čvrstog otpada, ukoliko bi gradjani pristali na projekat Rio Tinta, kojim se daleko lakše i efikasnije upravlja, a otpadni materijal će se u potpunosti reciklirati i koristiti u drugim industrijama.
Podsetio je i na rast tržišta električnih automobila u svetu i zabrane prodaje vozila sa unutrašnjim sagorevanjem koje će stupiti na snagu u pojedinim zemljama već od 2030. godine.
Vučić je kazao da projekat Rio Tinta u Srbiji podrazumeva ne samo rudarenje, već i postupak rafinisanja.
Vučić je kazao da se razmatra i proizvodnja katoda, a potom i proizvodnja baterija za električna vozila, ali se ništa neće raditi ukoliko se ne dobije dozvola gradjana.
Kako je objasnio, varijenta je da kineske kompanije rade proizvodnju katoda i električnih baterija, ali je zainteresovana i EU koja ima svoj program o kome razgovara sa Srbijom, gde žele da obezbede sirovine za svoje automobilske gigante.
Veruje i da će u Briselu imati razgovore o tome.
“Srbija će zato da gleda šta je najbolji interes za nju, ako narod dopusti”, kazao je Vučić.
Istakao je da bi, ukoliko bi se gradila fabrika za izradu baterija i katoda, prihodi bili ne 600 miliona evra, već 3,4 milijarde evra godišnje.
“Ukoliko budemo razgovarali sa Evropljanima, mi ćemo da tražimo da dodje jedan od velikih evropskih proizvodjača automobile koji će da proizvodi električna vozila”, rekao je Vučić.
Dodao je da bi, “ako se realizuje ta proizvodnja od 450.000 vozila godišnje, uticaj na BDP bio 10,3 milijarde evra ili 22 odsto BDP-a iz 2020. godine, a ukupni prihodi bi na godišnjem nivou bili fantastičnih 19,7 milijardi evra”.
“To je sve potrebno pregovarati, ne bih mogao to sve odmah da obećam, ali ne bih vama o tome govorio, da sa sigurnošću ne možemo da vam kažemo da osim ove poslednje faze, sve drugo imamo u džepu”, kazao je predsednik Srbije, dodavši da je uslov svega da se ne ugrožava životna sredina.
Zbog toga je naveo da je nužno razgovarati sa gradjanima, ističući da nijedan korak neće biti učinjen, a da ne bude transparentan.
Vučić je naglasio i da je pred Srbijom drugačiji period, da će morati da se posveti pažnja obnovljivim izvorima energije i “Zelenoj agendi”, ali i da se to iskoristi kao podsticaj za rast ekononije, a ne kao ideloški razdor, medjusobne svadje, odbijanje investitora i “rušenje najvitalnijih interesa zemlje”.
Na kritike u vezi sa projektom Rio Tinta, koji je bitan za Mačvanski okrug, Loznicu, Krupanj i celu Srbiju, Vučić je rekao da se tu radi o licemerju, te naveo da je privredno društvo “Rio Sava eksplorejšn” stiglo u Srbiju 2002. godine u vreme Zorana Djindjića.
Vučić je kazao da se oni ni tada, ni kasnije nisu usprotivili projektu.
Predsednik Srbije je rekao da detalje o dozvolama nije izneo u javnost da bi nekoga optužio, mada bi, kako je naveo, mogao, jer ništa nisu naplatili i Srbija nije imala korist, kakvu je mogla imati.
“Možda su imali ličnu korist, ali za to nemam dokaze. Ali, Srbija nije imala koristi, ali može da ima u budućnosti”, rekao je Vučić.
On je dodao da je primetno da se godinama nastavlja trend depopulacije u Podrinju, zapadnoj Srbiji, gde, kaže, živi oko 100.000 ljudi, a taj kraj Srbije mogao bi, dodaje, da napreduje i procveta uz projekat eksploatacije litijuma.